برگزاری روز ملی گرامیداشت شهدا در موزه صلح

araghchi-22-esبرنامه‌ روز ملی گرامیداشت شهدا با حضور دکتر سید عباس عراقچی، مهمانانی از وزارت امور خارجه و بنیاد شهید و امور ایثارگران، راویان و جانبازان فعال در موزه صلح تهران، خانواده شهدا، داوطلبان جوان موزه و همچنین اصحاب رسانه در روز 22 اسفند 1395، برگزار شد. در این برنامه، مهمانان پس از بازدید از موزه، ضمن ادای احترام به همه شهدای عزیز، با جانبازان گرامی نیز تجدید دیدار کردند.

 

araghchi-22-esبرنامه‌ روز ملی گرامیداشت شهدا با حضور دکتر سید عباس عراقچی، مهمانانی از وزارت امور خارجه و بنیاد شهید و امور ایثارگران، راویان و جانبازان فعال در موزه صلح تهران، خانواده شهدا، داوطلبان جوان موزه و همچنین اصحاب رسانه در روز 22 اسفند 1395، برگزار شد. در این برنامه، مهمانان پس از بازدید از موزه، ضمن ادای احترام به همه شهدای عزیز، با جانبازان گرامی نیز تجدید دیدار کردند.


در ابتدای این مراسم آقای احمد سلیمی، جانباز شیمیایی و راوی داوطلب موزه به حاضران خوشامد گفته و سپس توضیحات کوتاهی از فعالیت‌های موزه صلح برای مخاطبان ارائه شد.


در بخش بعدی، آقای دکتر سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه با گرامیداشت یاد شهدا، جانبازان را شهید زنده دانسته، طی سخنانی به اهمیت معرفی کردن حقایق مرتبط پرداختند و تاکید کردند که بازدید از موزه صلح و بازگو کردن و یادآوری ایثارگری‌ها در جهت کوشش برای پیشگیری از تکرار این فجایع، همواره تازگی خود را حفظ می‌کند. ایشان که از سال‌ها پیش در جریان فعالیت‌های انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و موزه صلح تهران بوده‌ و به آگاه‌سازی در مورد مصدومان شیمیایی ایران کمک کرده‌اند، نمونه‌هایی از فعالیت‌های صورت گرفته در این مجموعه را برشمرده و پیوستن به شبکه‌های جهانی برای نابودی سلاح‌های شیمیایی را لازم دانستند. آقای دکتر عراقچی هم‌چنین در سخنان خود به اهمیت حفظ قدرت در عین تمایل به صلح اشاره کرده و اقتدار را لازمه رویکرد صلح‌طلبانه و تلاش برای ارسال پیام صلح و پیشگیری از خشونت و جنگ دانستند.


در ادامه این مراسم، با توجه به دومین سالگرد عروج شهید جهانشاه صادقی، از راویان و جانبازان شیمیایی داوطلب موزه صلح، گوشه‌هایی از مصاحبه تاریخ شفاهی این شهید قرائت و کلیپ کوتاهی در مورد نحوه مصدومیت و فعالیت‌های‌ اجتماعی و صلح‌طلبانه ایشان در دوران جانبازی نمایش داده شد.
در پایان این برنامه، راویان موزه صلح با اهدای شاخه‌های گل به خانواده‌های شهدا و جانبازان، بازماندگان سلاح‌های شیمیایی و سایر شرکت‌کنندگان از فعالان عرصه معرفی فرهنگ ایثار و شهادت تجلیل کردند.


برای مطالعه متن کامل مصاحبه شهید جهانشاه صادقی اینجا را کلیک کنید.

برای دیدن عکس‌های این مراسم اینجا را کلیک کنید.

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3