جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران همراه با کشتی صلح

peaceboatگروهی پنج نفره از جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران برای اولین با کشتی صلح همراه شدند. این گروه، روز 10 می 2017 (20 اردیبهشت 1396) در کشور یونان به کشتی صلح پیوستند و روز 15 می (25 اردیبهشت) در کشور اسپانیا با کشتی خداحافظی کردند. این گروه از جانبازان موزه صلح تهران در برنامه‌های متعدد از جمله ملاقات با هیباکوشاها، جلسه با مسافران کشتی و هم‌چنین جلسه با دانشجویان و اهالی رسانه در شهر والنسیا شرکت کردند.

 

گروهی پنج نفره از جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران برای اولین با کشتی صلح همراه شدند. این گروه، روز 10 می 2017 (20 اردیبهشت 1396) در کشور یونان به کشتی صلح پیوستند و روز 15 می (25 اردیبهشت) در کشور اسپانیا با کشتی خداحافظی کردند. این گروه از جانبازان موزه صلح تهران در برنامه‌های متعدد از جمله ملاقات با هیباکوشاها، جلسه با مسافران کشتی و هم‌چنین جلسه با دانشجویان و اهالی رسانه در شهر والنسیا شرکت کردند.

peaceboat1از مهم‌ترین بخش‌های این سفر، ملاقات با گروهی از بازماندگان بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی (هیباکوشاها) بود. در این جلسه، نمایندگانی از گروه هیباکوشاها و نمایندگانی از موزه صلح تهران تجربیات خود را در مورد پیامدهای کاربرد سلاح‌های اتمی و سلاح‌‎های شیمیایی بر زندگی‌شان شرح دادند و از لزوم محو همه سلاح‌های کشتار جمعی سخن گفتند.


یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌ها، جلسه ارائه با موضوع جنگ شیمیایی علیه ایران، پیامدهای کاربرد سلاح‌های شیمیایی بر هر یک از جانبازان حاضر و معرفی موزه صلح تهران و فعالیت‌های صلح‌آمیز آن بود و به‌طور ویژه به نقش هر یک جانبازان حاضر در موزه می‌پرداخت. این برنامه که با حضور بیش از 200 نفر از مسافران کشتی برگزار می‌شد، توجه بسیاری را به خود جلب کرد و با پاسخ دادن به پرسش‌های حاضران در جلسه پایان یافت.

peaceboat2
در بندر والنسیا در کشور اسپانیا نیز، گروه جانبازان موزه صلح تهران همراه با هیباکوشاها، در برنامه‌ای که برای دانشجویان و مردم عادی در دانشگاه والنسیا با هدف آگاهی‌بخشی در خصوص پیامدهای انسانی سلاح‌ها و جنگ برگزار شد، شرکت کردند. در بخشی از برنامه، نماینده جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران، در خصوص جنگ شیمیایی، تجربیات خود به‌عنوان یک جانباز شیمیایی و هم‌چنین فعالیت‌های موزه صلح تهران در راستای آگاهی بخشی و گسترش فرهنگ صلح برای حاضران صحبت کرد. بخش‌های دیگر این برنامه، معرفی کشتی صلح، صحبت‌های نماینده هیباکوشاها و یک میزگرد با موضوع خطرهای کنونی کاربرد انواع سلاح‌ها و نظرات کشور اسپانیا در این خصوص بود.


کشتی صلح (Peace Boat)، یک سازمان مردم‌نهاد ژاپنی است که فعالیت‌های خود را در سال 1983 با هدف گسترش و توسعه سفرهای صلح‌دوستانه آغاز کرد. این سازمان دارای مقام مشورتی شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد است و فعالیت‌هایش بر روی آگاه‌سازی مردم دنیا در مورد پیامدهای جنگ به‌ویژه سلاح‌های هسته‌ای، ایجاد ارتباطات فرهنگی بین فعالان صلح و مردم کشورهای مختلف و محافظت از محیط‌زیست و نیز اقدامات بشردوستانه متمرکز است.

peaceboat3
در راستای گسترش همکاری‌ها بین موزه صلح تهران و کشتی صلح و فراهم کردن فرصت گفتگو و بیان وقایع مربوط به جنگ شیمیایی علیه ایران، برای نخستین بار گروهی از جانبازان شیمیایی راوی موزه صلح تهران، به شرکت در یکی از برنامه‌های تبادل فرهنگی در این کشتی دعوت شده‌اند. هدف از این سفر، افزایش آگاهی عمومی مسافران و افراد مختلف در کشورهای مقصد در خصوص پیامدهای به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی و هم‌چنین اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت زندگی مجروحان به‌ویژه جانبازان شیمیایی فعال در موزه صلح تهران است.


برای اطلاعات بیش‌تر در خصوص کشتی صلح، لطفاً به سایت این سازمان به این آدرس مراجعه کنید.

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3