پیام بان کی مون دبیر کـل سازمان ملل متحد به مناسبت روز گـرامیداشت یـاد تمامی قربانیان سلاحهای شیمیایی

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد - تهران

روز گرامیداشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی مناسبتی است برای اندوهناک بودن برای آنانی که در اثر این سلاح های غیر انسانی متحمل رنج و مشقت شده اند و تجدید تصمیممان مبنی بر حذف این سلاح ها در جهان. هنگامی که رنج و عذاب وارد شده از راه سلاح های شیمیایی را به جهانیان یادآور می شویم، الزام آورترین مورد برای همواره غیرقانونی اعلام کردن آنها و برقراری و اثبات ممنوعیتی جامع و قانونی را به وسیله کنوانسیون سلاح های شیمیایی (cwc) ارائه می دهیم.

un-logo

 

 

مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد - تهران

 

un-logo

 

پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز گرامیداشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی


روز گرامیداشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی مناسبتی است برای اندوهناک بودن برای آنانی که در اثر این سلاح های غیر انسانی متحمل رنج و مشقت شده اند و تجدید تصمیممان مبنی بر حذف این سلاح ها در جهان.

هنگامی که رنج و عذاب وارد شده از راه سلاح های شیمیایی را به جهانیان یادآور می شویم، الزام آورترین مورد برای همواره غیرقانونی اعلام کردن آنها و برقراری و اثبات ممنوعیتی جامع و قانونی را به وسیله کنوانسیون سلاح های شیمیایی (cwc) ارائه می دهیم.

امسال پانزدهمین سال به اجرا گذاشته شدن کنوانسیون سلاح های شیمیایی است. امروز کنوانسیون با 188 دولتی که به نمایندگی از 98 درصد جمعیت جهان به آن پیوسته اند، با اقتدار ایستاده است. اینجانب هشت دولتی که هنوز به کنوانسیون ملحق نشده اند را فرامی خوانم تا در نخستین زمان ممکن بدان بپیوندند. بهانه ای برای تاخیر در نجات کره زمین از وجود این ابزارهای رنج زا و مرگ آور وجود ندارد.

کنوانسیون از طریق مقرراتی محکم،ترتیبات موثر بین المللی را برقرار داشته تا نابودی تمامی سلاح های شیمیایی انباشته شده تحقق یابد و از پیدایش مجدد آنها جلوگیری گردد. این امر موجب کاهش خطر تروریسم از راه سلاح های شیمیایی می شود و اقدام سازمان ملل متحد در جلوگیری از استفاده سلاح های کشتار جمعی به وسیله تروریست ها را تقویت می کند.

مهلت مقرر تمدید شده برای دولت های عضو کنوانسیون جهت تکمیل نابودی سلاح های شیمیایی 29 آوریل برابر 10 اردیبهشت است. تقریبا سه چهارم تمامی محل های انباشت اعلام شده، نابود گردیده اند. اینجانب از تلاش های سازمان منع سلاح های شیمیایی (opcw) در حصول اطمینان از اینکه تمامی سلاح های شیمیایی در اسرع وقت نابود گردند، استقبال می کنم.

سازمان منع سلاح های شیمیایی همچنین به گونه ای مستمر تلاش دارد تا با نظارت بر صنایع شیمیایی مانع پیدایش دوباره سلاح های شیمایی شود. سازمان تاکنون 2200 بازرسی در 82 کشور به عمل آورده است.

در همان حال که از دستاوردهای کنوانسیون استقبال به عمل می آوریم، هیچگاه اجازه نخواهیم داد یاد قربانیان به فراموشی سپرده شود. این روز زمانی است که آنان را از راه با معناترین شکل ممکن به یاد آوریم یعنی با تعهد به حصول اطمینان از اینکه نسل های بعد هیچگاه متحمل بلایی نگردند که این انسان ها از آن رنج می برند.


 

29 آوریل 2012 برابر با 10 اردیبهشت 1391

broshor2

broshor1

broshor4

broshor3