گرامیداشت یاد قربانیان بمباران شیمیایی شهر سردشت در سی‌امین سالگرد بمباران این شهر

sardashtدر پی کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول، پروتکل 1925 ژنو به امضا غالب کشورهای جهان رسید که در آن کاربرد سلاح شیمیایی و بیولوژیکی منع شده بود. تولید و انباشت این‌گونه سلاح‌ها به‌طور وسیع طی جنگ جهانی دوم ادامه یافت اما این سلاح‌ها هرگز در میدان جنگ به کار نرفت.


با شروع جنگ تحمیلی در سال 1359 (1980 میلادی)، برای اولین بار پس از جنگ جهانی اول، عراق شروع به استفاده از گازهای سمی کرد تا اینکه در روز هفتم تیرماه سال 1366 برای اولین بار در تاریخ، شهر غیرنظامی سردشت، واقع در استان آذربایجان غربی هدف حمله شیمیایی قرار گرفت.


در سی‌امین سالگرد این بمباران و هم‌چنین به مناسبت روی ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی در هشت تیر، از همه شهرداران ایرانی عضو سازمان شهرداران صلح دعوت می‌شود با پیش‌بینی برنامه‌هایی، یاد شهدا و جانبازان شیمیایی را گرامی بدارند. شهرداری‌هایی که به این مناسبت برنامه‌هایی را اجرا خواهند کرد می‌توانند اخبار و گزارش این برنامه‌ها را به همراه عکس‌های آن حداکثر تا تاریخ 15 تیرماه 1396 به آدرس  این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید  ارسال کنند تا ضمن درج در سایت موزه صلح تهران، به‌عنوان فعالیت شهرداران ایرانی برای انتشار در خبرنامهه شهرداران صلح به دبیرخانه هیروشیما نیز فرستاده شود.


برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، لطفاً اینجا کلیک کنید.